Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Investícia ? 

        Verím, že každý z Vás sa už stretol s "odbornými výrazmi", ktorým je ťažko rozumieť. Môžem Vám sľúbiť, že ich v tomto článku ich určite nenájdete a ak áno, tak určite nie bez nápovedi. Budem sa snažiť, poskytnúť Vám jasný náhľad do sveta investícií. Bez zbytočných "litánií."

 

Čo je investícia a kto je investor ?

 

    Vklad peňazí na termínované sporenie. Investovanie do akcií spoločností, obchodovanie na burze,  kúpa a následný predaj rôznych tovarov za účelom zisku, či investovania do podnikania. Nech už si pod tým predstavujete čokoľvek, nemusíte byť milionárom ani vlastniť podnik na to, aby ste sa mohli stať investorom. "Investícia je snaha nechať rásť peniaze bez nás." Každý človek, ktorý pracuje a manuálnou prácou získava finančné prostriedky na svoje živobytie sa môže stať investorom.  Stačí ak používate "zdravý sedliacky rozum" a z každej výplaty, a každého druhu príjmu, ktorý máte si niečo odkladáte na bok, teda šetríte. Po nejakom čase sa Vám, Vašou usilovnou prácou nahromadili finančné prostriedky. Teda investorom je každý, kto necháva našetrené peniaze vytvárať peniaze, bez nutnosti manuálne pracovať. Neskôr si povieme, aké možnosti máme na zhodnocovanie svojich finančných prostriedkov. A rozhodnutie je len na Vás.
 

Prečo sa stať investorom ?

           Investor je len pomenovanie pre ľudí, ktorí aj keď nepracujú zarábajú. Stať sa investorom neznamená, že už nikdy viac nebudete musieť manuálne pracovať.

          Rozdiel medzi investorom a "makáčom", človekom, ktorý vytvára finančné prostriedky manuálnou prácou, je len v tom, že ak investor prestane manuálne pracovať neprichádza automaticky o svoj príjem. Tak isto, ak sa rozhodne odísť na dovolenku, jeho príjem sa nemení. Nie je naviazaný na čas! 

      Pritom "makáč" má pevne stanovenú hodinovú mzdu a jeho zisk je viazaný na to, koľko času trávi v práci u svojho zamestnávateľa.  Na tom nie je nič zlé.  No po chvíli si každý z nás uvedomí, že "makáčov" zisk je nielen viazaný na to, akú má hodinovú mzdu a koľko času strávi v práci, ale aj tým koľko času "nadčasov" Vám Váš zamestnávateľ dovolí odpracovať, a či Vám ich zaplatí. 

        Ako investor, Vaše tvrdo zarobené peniaze, ktoré ste ušetrili za Vás vytvárajú zisk 24h/7d v týždni bez rozdielu na to, či spíte, čo robíte... Tak isto platí rovnica "čím viac peňazí máte, tým rýchlejšie a viac ich získavate."  

Chcete sa stať investorom ? Čítajte ďalej!

 

EFEKTÍVNY MONEY MANAGMENT
Rozdiel medzi úspechom a neúspechom vo svete investícií!
 
        Rozdiel medzi úspechom a neúspechom, jak v bežnom živote, tak vo svete  investícií  je delený veľmi tenkou čiarou. Práve tá čiara, ktorú môžeme nazývať "Money Managment" určuje  to,  nakoľko  sa  nám  darí  v  zhodnocovaní  našich  finančných  prostriedkov  a ich následnom  udržiavaní.   Teda,   aby  sa  naše  peniaze  nerozkotúľali  rýchlo  preč.   Money managment  je  práve  to,  čo  dáva  moc  investorovi  limitovať  svoje  straty  a  teda  riziká pri  investovaní.  O  tom,  aké riziká nesie investor si povieme neskôr.  Money managment môžeme preložiť ako "systém rezerv".  Platí  všeobecné  pravidlo,  že  by  sme mali  vždy investovať len to,  čo nepotrebujeme  a  na  čom  nazávisí naše živobytie.  Každý úspešný človek,  podnikateľ  a  investor  si vždy najprv  rozdelí  svoje finančné prostriedky.  Je si vedomý toho,  koľko peňazí potrebuje mesačne  na  svoje  výdaje.  Následne si vytvára rezervu, aby v prípade, že príde o akýkoľvek príjem, dokázal pokryť svoje výdaje na 6-12 mesiacov. 
        Mnoho úspešných ľudí, si vytvára hneď niekoľko rezerv, napríklad rezervu zábavy, kde si ukladajú peniaze určené na zábavu, rezerva na oblečenie, deti a ich potreby, na bývanie, kde si bokom odkladajú časť svojich peňazí na stavbu domu či jeho opravy, na auto a tak ďalej. No jedna rezerva je mimoriadne dôležitá, a to rezerva "investovania", to je miesto, kde by sme mali mať peniaze, ktoré sme sa rozhodli investovať, sú pre nás nepodstatné, ba až dokonca ľahostajné. Ak by dnes zhoreli, nič to pre nás neznamená. Ak investujete takéto peniaze, ktoré "nepotrebujete" a Vaše živobytie na nich nezáleží nech už ich hodnota je akákoľvek, dá Vám to pocit bezpečia a tú pohodu, že aj keď o ne prídete nič sa nedeje "stálo to za pokus".
 
              Ak  sa  Vaša  investícia  podarí,  o  to  väčšiu  radosť  Vám  úspech  prinesie.  Nikdy neinvestujte  peniaze  potrebné  pre  Váš  život  či  život  Vašej  rodiny.   Stretol   som  sa       s  mnohými  ľuďmi,  ktorí objavili  "vynikajúcu investičnú príležitosť"  zobrali  si  úvery, požičali  si  peniaze od zmámych  a  prvých pár mesiacov im to prinášalo zisk. No rázom   sa to skončilo, prišli o peniaze, ktoré nemali a nebolo ich. Dostali sa do dlhov a častokrát sa sami  pripravili o svoj stabilný príjem z práce kvôli vidine. 
"My sme už investori, my nemusíme pracovať" nenechali si zadné vrátka!
A mnohí tak skončili na ulici, ak nie horšie. Preto investujeme vždy len tie peniaze,
ktoré sme si na to určili!
 

Aké riziká a zodpovednosť nesie investor ?

        Každý úspešný investor a človek ako taký, prijíma zodpovednosť za svoje rozhodnutia, nech sú už akékoľvek. Ak sme si vytvorili systém rezerv, a investujeme len to, čo neohrozuje naše "živobytie" môžeme kľudne spať, ráno ísť do práce a popri tom byť investorom.
          Ako investor vždy nesiete zodpovednosť za stratu svojich peňazí. Vaše rozhodnutia vytvárajú rozdiel medzi dobrou a zlou investíciou. Na to, ako ich od seba rozoznáme sa pozrieme neskôr. Majte na pamäti, že bez rozdielu na to, kto a akú investičnú príležitosť Vám ponúkne, VY ste zodpovedný za to, ako sa rozhodnete. Teda či do toho idete alebo nie.
         Vo svete investícií je niečo, čo je dôležitejšie, než čokoľvek iné. O čom sa zas až tak veľmi nehovorí. Ale v sumáre vytvára veľký rozdiel medzi úspechom a neúspechom vo svete investícií a tým je "DOBRÉ MENO". Ak si budujete dobré meno, pomôže Vám to stať sa v očiach iných investorov dôveryhodným investorom. Postupom času, Vám to môže priniesť ponuky
od iných investorov na investície, na ktoré ste čakali.
         Stretol som sa neraz s tým, že  investor žaloval investora, pretože mu ponúkol možnosť investovať do niečoho, čo sa javilo veľmi ziskovo, ale opak bol pravdou. Avšak nezabúdajte, investícia je RISK zakaždým. O peniaze prišiel, investor, ktorý možnosť investovať ponúkal, ale aj investor, ktorý ju prijal. Rozdiel bol len v tom, že investor ktorý podal žalobu, stratil svoje dobré meno, a  viackrát mu už nikto neponúkol možnosť investovať!  
Nesiete riziká a zodpovednosť za rozhodnutia, ktoré robíte! A hlavne za Vaše "dobré meno. " Jeho strata vyzerá bezvýznamne, ale bude vás stáť najviac!  "Dvakrát meraj a raz rež" najprv si to premyslite, potom sa rozhodnite. Nenechajte si mazať med okolo úst!

 

Kde vidieť príležitosť ?

        Týmto sa dostávame k záveru tohto článku. Povedali sme si, čo je investícia, kto je investor a prečo sa stať investorom. Aj o tom, ako môžeme nakladať s finančnými prostriedkami, ktoré máme. Už poznáme základy toho, čo znamená efektívne riadiť svoje peniaze, aby sa kotúľali len tam kam chcete Vy! Poznáte riziká a zodpovednosť za svoje dobré meno a rozhodnutia. Na záver si povieme niečo o tom, čím sa líši dobrá investícia od zlej. Ako môžeme ešte efektívnejšie investovať? Kde všade môžeme nájsť príležitosť investovať a nechať ich rásť?

 

Čím sa líši dobrá investícia od zlej ?

           Za zlú investíciu považujeme použitie finančných prostriedkov, teda peňazí za účelom ich zhodnocovania "nechať ich rásť" v prípade, že o investované peniaze prídeme v plnom rozsahu. Nič sa nám nevrátilo späť.
        Za dobrú investíciu považujeme každú investičnú príležitosť, kde sme investovali peniaze a aj keď sme nič nezískali ale naše finančné prostriedky ktoré sme investovali sa nám vrátili späť, teda sme na nule. Takúto investíciu považujeme už za dobrú. Aj keď sme nič nezískali ani sme o nič neprišli a môžeme investovať znova.
 

Ako môžeme ešte efektívnejšie investovať ?

        V predchádzajúcich častiach sme si vysvetlili, ako si môžeme rozdeliť  "peniaze" do častí tak, aby sme získali pocit bezpečia a istoty pri investovaní, mali čistú myseľ bez stresu a mohli tak konať uvážené investičné rozhodnutia. 
        Ako veľmi efektívne sa ukázalo rozdeliť taktiež rezervu na menšie rezervy. To znamená, že finančné prostriedky v rezerve investovania rozdelíme do niekoľkých ďalších častí podľa vlastného uváženia. Minimálne však na 3 časti. Ukážeme si to na príklade. 
 
Máme 10 000€ v rezerve investovania.
Rozdelíme si ich na 4 časti = 2500€ každá!
Investujeme do 4 rôznych investičných zámerov - príležitostí.
Ak budú 3 investície úspešne a zarobia čo i len 50% svojej hodnoty, teda na každej z tých 3
sme zarobili 1250€ = 3750€ + 7500€ - naše investície máme zisk 11 250€
Aj keď sme prišli o 1 investíciu -2500€ stále sme bez práce získali 1250€
Ak by sme prišli o 2 a 2 by nám priniesli 100% zisk na investíciu skončíme na nule, nie v mínuse.
Cieľom každého investora, podnikateľa je limitovať straty, maximalizovať zisk.
Alebo ostať na nule. A stále používame peniaze, ktoré nepotrebujeme !
 
Kde všade môžeme nájsť príležitosť investovať  a nechať ich rásť?
        Vždy vravím, "peniaze sú ako voda, sú všade okolo nás, len sa musíme naučiť ich nájsť!" Príležitostí je vždy dosť, stačí sa len rozhliadnuť. Môžeme investovať do sporení, fondov, nákupu a predaja tovarov, nápadov iných, nehnuteľností, burzy, akcií... Sortiment možností je obrovský a čo viac, každou minútou rastie. Záleží len na nás, kde sme schopný vidieť príležitosť a na tom, či sa rozhodneme do niečo ísť. 

 

Ak vás tento článok zaujal a hľadáte možnosť investovať, spoločnosť KAIROS ponúka možnosť investovať do IT technológií.
Viac v časti KAIROS.
 

 

 

 

Na článok sa vzťahujú autorské práva. Napísal Timotej Hura

 

TOPlist